Aktuality

Máš na to?

Máš na to?

Máš na to? Právě o tom se přesvědčili studenti našeho gymnázia, kteří se 10. 10. 2019 zúčastnili republikového finále soutěže „Máš na to“ pořádané policií ČR, neboť v krajském kole byli nejlepší na Vysočině.

Poznáváme krásy Vídně

Poznáváme krásy Vídně

24. října 2019 jsme se my, studenti tříd 2.A a 6.O, vydali na poznávací zájezd do Vídně. Už při příjezdu do „metropole na Dunaji“ jsme mohli pozorovat výškové budovy v Dunajské čtvrti a také Centrum OSN. Naším prvním cílem se stala letní rezidence Habsburků na okraji města, rokokový zámek Schönbrunn. Zde jsme si prohlédli soukromé pokoje i reprezentační sály císaře Františka Josefa I. a jeho manželky Alžběty a prostřednictvím audioprůvodce si vyslechli výklad v češtině. Následovala příjemná procházka zámeckým parkem s Gloriettem. Odpoledne jsme se přesunuli do centra Vídně, kde jsme navštívili mnoho pamětihodností. Mezi ně patřil chrám sv. Štěpána, na jehož věž jsme měli možnost vystoupit. Podívali jsme i na významnou ulici Ringstrasse, kde jsme mohli spatřit Parlament, Radnici, Hradní divadlo, Lidovou zahradu, Státní operu, Přírodovědné a Uměleckohistorické muzeum. Dále jsme obdivovali areál hradu Hofburg s jeho vyhlášenou „Španělskou jezdeckou školou“ a také Císařskou klenotnici, v níž jsme si prohlédli mj. rakouskou císařskou korunu, korunu Svaté říše římské a šperky Marie Terezie. Zájezd jsme zakončili na 252 metrů vysoké Dunajské věži, odkud jsme se pokochali nádherným výhledem na Dunaj, Vídeň a její okolí. Celým výletem nás provázelo příjemné slunečné počasí, a tak jsme Rakousko opouštěli plni zážitků z krásného zájezdu i nových poznatků.                                                

Nela Sochůrková, 2.A

 

Beseda s panem Martinem Mejstříkem

Beseda s panem Martinem Mejstříkem

V pátek 1. 11. 2019 zavítal na naší školu pan Martin Mejstřík, kterého si většina pamětníků zcela jistě spojí s událostmi roku 1989. Jako spoluzakladatel předrevolučního studentského časopisu Kavárna A. F. F. A. a jako jeden z předních účastníků protirežimních demonstrací z let 1988 a 1989 přijel studentům povyprávět o roli vysokoškoláků při organizování manifestace k výročí 17. listopadu v roce 1989, o jejím průběhu a finále na Národní třídě. Pan Mejstřík doplnil své vzpomínky na listopadové události promítnutím krátkého dobového dokumentu a prezentací o vzniku a negativním fungování komunistického režimu ve světe a v bývalém Československu. V samém závěru besedy zbyl také čas na otázky od studentů.

Studentská nobelovka pro Matěje  … a Hrdlička to viděl!

Studentská nobelovka pro Matěje … a Hrdlička to viděl!

V pondělí 21. října se v brněnském Sono centru sešla vskutku vybraná společnost. V obecenstvu zasedli mimo jiné předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský, ministr školství Robert Plaga, řada vynikajících vědců, vysokoškolských pedagogů a další. Aktéry slavnostního večera se stali laureáti Českých hlaviček – soutěže, která je pro svou prestiž také nazývána studentskou nobelovkou.  V kategorii Universum – Člověk a exaktní vědy získal sošku také náš absolvent a čerstvý vysokoškolák Matěj Doležálek z loňské oktávy. Nominaci mu přinesla práce SOČ na téma kvaternionů. Vědecká porota ocenila především vysokou odbornou úroveň práce, která by obstála i jako diplomová práce na vysoké škole. Medailonek natáčela Česká televize u nás ve škole, a tak vlastně Matěj Doležálek získal nejvyšší možné ocenění pro středoškoláky před zraky Aleše Hrdličky, vědce, který měl často kolem sebe studenty a vědu velmi podporoval. Děkujeme Matějovi za dlouhá léta vynikající reprezentace a přejeme mu úspěchy i na vysoké škole. Záznam z předávání cen byl odvysílán 9. 11.  v České televizi - ke zhlédnutí je zde.

Kvinta v tercii vyhrála

Kvinta v tercii vyhrála

a v kvartě navštívila DOX (centrum současného umění)

a v kvintě navštíví 8smičku

Třídíš, třídím, třídíme…má to smysl!

Třídíš, třídím, třídíme…má to smysl!

Ve středu 25. 9. 2019 se třída sekunda vydala na skládku do SOMPO v Hrádku u Pacova, kde strávila dopoledne. Nejdříve jsme se na velké váze pro auta s odpadem zvážili i s paní učitelkou Zachovou a panem učitelem Svobodou, vážili jsme 1400 kg.
Potom jsme se rozdělili na dvě skupiny, holky a kluci. Holky se vydaly směrem na skládku a tam jsme viděly hodně velké množství odpadu. Byly to všechny odpady, které házíme do popelnic na směsný odpad. Bohužel se na tuto hromadu dostane i velké množství plastů, které tam nemají co dělat. V SOMPO se sice snaží alespoň velké plasty vybrat, ale není možné přebrat vše, protože je tam toho opravdu moc. Také ze skládky vybírají různé kovy a dřevo.
Kluci mezi tím byli u třídičky plastů, kam jsme se potom vydaly i my. Podívali jsme se na pás, u kterého paní odpad z kontejnerů na plast třídí. Náš průvodce nám řekl, že máme pytle s plastem do popelnic vysypat nebo pytle nezavazovat, protože potom pán, který dává plasty na pás, musí pytle roztrhávat, aby to paní nahoře u pásu stíhaly přebírat. Plasty, které paní vybraly, se slisují do velkého balíku, stejně jako papíry, a jdou k recyklaci.

Napadlo nás, že by se do každé třídy naší školy mohly dát také koše na plasty, protože plastového odpadu je i u nás ve škole mnoho a potom zbytečně končí na skládce. Celá naše třída se snaží vymyslet nějaký plán, jak toto uskutečnit. Držte nám palce. :-)

Exkurze se nám líbila, děkujeme Místní akční skupině v Humpolci za umožnění absolvovat exkurzi na skládce a u dotřiďovací linky. 

Petra Studničková 2.O

 

Fotogalerie

Post Bellum – příběhy našich sousedů

Post Bellum – příběhy našich sousedů

Naše škola se také zapojila do projektu Příběhy našich sousedů, které díky městu zprostředkovala nadace Post Bellum. Tým vytvořili studenti 4.O: Jirka Plíhal, Jakub Paclík, Václav Krejčí, Martin Váňa. Společně si připravili rozhovor s místním pamětníkem, panem Horníčkem. Ten pak zpracovali pro potřeby projektu, mimo jiné i jako rozhlasovou reportáž. S výsledky jejich práce se již brzy budete moci seznámit na webu projektu, případně na společném setkání a prezentaci ostatních oslovených týmů projektu. Studentům děkujeme za několikaměsíční přínosnou práci, také děkujeme za spolupráci panu Horníčkovi a koordinátorce projektu paní Šaňkové.

 

Jídelna Rodinka

Jídelna Rodinka

Vážení strávníci,

z důvodu zvyšování cen vstupních surovin a energií se od 1. 10. 2019 zvyšuje cena obědů pro děti:

  1. Kategorie           7-10 let             27 Kč s DPH

  2. Kategorie           11-14 let            29 Kč s DPH

  3. Kategorie           15 a více           31 Kč s DPH

Děkujeme za pochopení a věříme, že i přes toto navýšení ceny nám nadále zůstanete nakloněni. Budeme se nadále snažit zlepšovat naše jídla a služby, a brát v úvahu i Vaše připomínky, které nám bez obav můžete zasílat na email jidelnarodinka@centrum.cz. Za vaše jakékoliv připomínky budeme určitě rádi.

Školní jídelna RODINKA
Husova 391
Humpolec 396 01

Nová francouzská lektorka na našem gymnáziu

Nová francouzská lektorka na našem gymnáziu

V tomto školním roce jsme na naší škole přivítali novou lektorku francouzského jazyka Marie Willerval, která spolupracuje s krajskými středními školami a každý čtvrtek působí i u nás. Marie se zajímá o kulturu, severskou literaturu, film, hudbu a těmto tématům se chce věnovat i ve svých hodinách. Během prvních setkání představila studentům své rodné město Toulouse a oni ji na oplátku provedli Humpolcem – samozřejmě s komentářem ve francouzštině. Jsme moc rádi, že mají naši studenti možnost komunikace s rodilým mluvčím, která je při učení se cizímu jazyku nezbytná.

Pozvánka na besedu Jak vychovat dítě pro současnost

Pozvánka na besedu Jak vychovat dítě pro současnost

Jak vychovat dítě pro současnost
1.A roku 2019

1.A roku 2019

To jsme my:

 

Jako již tradičně zahájila 1.A školní rok seznamovacím kurzem na Bělici. Začátek proběhl ve školní tělocvičně, protože silně pršelo, ale již během dopoledne jsme se na kolech přesunuli do Kališť. Následovaly známé i neznámé hry, příprava kulinářských dobrot i pokec s novými spolužáky. Čtyřdenní program byl opravdu bohatý a jediným nedostatkem byla příliš krátká noc.

Poděkování patří rodičům za odvoz zavazadel i instruktorům z řad stávajících i bývalých studentů.

A pár ohlasů:
M. G.: Na tábory už nejezdím, ale tohle bylo super. Většinu her jsem ani neznala, což bylo vlastně dobře, o to víc jsem si to užila.
J. H.: Seznamovací kurz byl super, nejvíce jsem si užil hry bez učitelů.
Míša: Na kurzu se mi líbilo, protože jsme se jako třída poznali, a teď už to není pár cizích lidí, ale jedna třída. Adapťák by se mohl protáhnout až do pátku.

Fotogalerie

Putujeme po Norsku 2

Putujeme po Norsku 2

Ve středu se nám počasí pokazilo, a tak pro nás průvodce vybral relativně nenáročný výlet do národního parku Dovrefjell- Sunndalsfjella. Od autobusu jsme lehce vystoupali k vyhlídce, kde je pro návštěvníky zřízena originální a prostorná pozorovatelna. Nejprve jsme si vyslechli jednu z norských pověstí, a pak už jsme pozorovali dalekohledem pižmoně, jimiž je tento park proslulý. Pracovnice parku navíc rozložila na zem kožešiny, rohy a paroží, abychom si rozšířili naše představy o oživení parku. Odvážnější se poté v mírném dešti vydali prozkoumat tundru okolních svahů.


Okurková sezona po anglicku

Okurková sezona po anglicku

V létě občas slýcháme, že je právě okurková sezona, tedy že není o čem psát. My však můžeme konstatovat, že nám letošní léto přineslo velmi zajímavé zprávy. Čerstvý absolvent oktávy Matěj Doležálek přivezl z Mezinárodní matematické olympiády v Bathu ve Velké Británii bronzovou medaili za umístění v tzv. bronzovém pásmu, když mu o dva body uniklo stříbrné. V rámci naší šestičlenné reprezentace skončil na děleném prvním místě. Ale ještě jedno želízko se v ohni taví: Matěj byl nominován vědeckou porotou SOČ na Českou hlavičku. Zda uspěje a stane se laureátem, se dozvíme v říjnu, kdy se na slavnostním galavečeru rozhodne o vítězích. Byla by to krásná tečka za Matějovou již tak úspěšnou středoškolskou etapou.

Putujeme po Norsku 1

Putujeme po Norsku 1

Pondělí naše výprava věnovala malebnému městečku Lom. Městečkem protéká nádherná ledovcová řeka. Nicméně, hlavní turistickou atrakcí Lomu je dřevěný kostelík ze 12. století, jenž nám svým poutavým výkladem přiblížila místní průvodkyně. Snad i na fotografiích vynikne neobvyklá směs křesťanské kultury na dávné vikingské mytologie. 


 

První organizační informace před začátkem školního roku

První organizační informace před začátkem školního roku

Všichni studenti gymnázia, kteří se stravují v jídelně RODINKA, mají automaticky odhlášené obědy. Pokud chtějí od 1. září 2020 chodit na obědy, musí si je individuálně přihlásit (prostřednictvím internetového objednávacího systému, osobně v jídelně Rodinka nebo telefonicky v kanceláři jídelny na tel. čísle 565 536 522).

Studenti tříd 1. A, 4. A, 8. O si přihlásí obědy až od 7. září, kdy nastoupí k pravidelné výuce po návratu ze sportovního a seznamovacího kurzu.

Upozorňujeme studenty ostatních tříd, že výuka ve dnech 1. – 3. září bude probíhat maximálně do 12.00. Podle pravidelného rozvrhu se začneme učit v pátek 4. září.

O připravovaných hygienických a protiepidemiologických opatřeních vás budeme informovat, jakmile obdržíme definitivní závazné pokyny ministerstva.

Strongest Man Masters Games 2019

Strongest Man Masters Games 2019

Přestože jsou prázdniny v plném proudu a zdálo by se, že se žádná zajímavá aktualita o reprezentantech naší školy nyní nemůže  objevit, opak je pravdou. Hrdě v tričku gymnázia reprezentoval sebe i školu na nedávném 2. Mezinárodním OPEN mistrovství ČR ve speciálních vrzích a hodech bývalý učitel gymnázia Mgr. Petr Filip. I když věkem senior, duší stále sportovec, který v sobě tělocvikáře nezapře.

Na mistrovství se soutěží podle mezinárodních pravidel WTC. Jednotlivé disciplíny jsou hodnoceny v pětiletých věkových kategoriích. Petr Filip aktuálně soutěžil v kategorii M 65 (65 až 70 let), byl tedy, díky svému věku při horní hranici, v mírné nevýhodě oproti mladším sportovcům v téže kategorii.

Celá dvoudenní akce, která se odehrála na atletickém stadionu v Lovosicích, zahrnovala řadu zajímavých soutěží, např. vrh koulí z místa postupně náčiním o hmotnosti 4kg, 5kg, 6kg, 7,26kg a 10kg. Výkony se pak sčítají dohromady. Obdobně se hází diskem o hmotnostech 1kg, 1,5kg a 2kg. Velmi zajímavé je házení břemeny různých hmotností od 9,08kg a až po 25kg. A to jak do dálky, tak také do výšky.

Také hody klasickým handgranátem, historickým břemenem 25kg nebo antickým diskem 5kg jsou velmi oblíbenými, ale náročnými disciplínami.

Hází se i různými kameny - balvany 15kg, 25kg, 50kg. Zde drží Petr Filip rekordy ČR 11,76m, 4,98m a 3,15m.

A když se sečtou všechny výkony vybraných disciplín, získá nejúspěšnější atlet titul STRONGEST MAN MASTERS GAMES.

A jak se našemu reprezentantovi konkrétně dařilo, odpověděl Petr Filip se skromností sobě vlastní:

„Přihlásil jsem si 9 soutěží, získal jsem 9 medailí (2 zlaté, 2 stříbrné a 5 bronzových)  +  ten Strongest… Je to lepší výsledek než v roce 2017, kdy bylo medailí  „jen“ 7  (3, 1, 3).

Přejeme humpoleckému silákovi, aby vydrželo zdraví a sport ho i nadále těšil. Kéž by svým elánem nakazil i mladší následovníky!

Skrytý talent

Skrytý talent

Přestože jsme o Matějovi Doležálkovi slýchali pravidelně jako o vítězi krajského kola nějaké předmětové olympiády (11krát vítěz, 4krát medailová pozice) a také náš kraj výborně reprezentoval v celostátních a dokonce i mezinárodních kolech, krajská porota soutěže Talent Vysočiny jako by jeho úspěchy neviděla. Po 4 letech se konečně tato cena do rukou našeho oktavána dostala. Talent Vysočiny v přírodovědném oboru je letos Matěj!

Budeme mít Českou hlavičku?

Budeme mít Českou hlavičku?

S letošními maturanty už jsme se sice rozloučili, ale nic nebrání tomu, aby nás v případě úspěchu v některé studentské soutěži stále reprezentovali. To se stalo u Matěje Doležálka z oktávy. Matěj dosáhl zaslouženě na zlato v celostátním kole Středoškolské odborné činnosti v jednom z nejtěžších oborů – v matematice. Přestože v krajském kole SOČ byl „až“ druhý a postup do celostátního kola závisel na licitaci, ukázalo se, že Matějova práce je opravdu výjimečná. Teprve odborná porota složená z vysokoškolských matematiků a vědeckých pracovníků dokázala ocenit hloubku a úroveň práce a s převahou mu udělila 1. místo. Devadesát stránek algebry na téma kvadratických forem čtyřech proměnných laikovi nic neříká, ale absolventi Matfyzu by si početli. Práce má totiž rozsah i úroveň jako diplomová. Co tedy bude Matěj v příštích letech dělat? Jak se ukázalo při obhajobě SOČ, stále má kam pokračovat a už nyní rozšiřuje své úvahy a navazuje na svou sočku. Velkým zadostiučiněním je pro našeho maturanta také návrh poroty do soutěže Česká hlavička. Za naši školu ještě zabojuje na Mezinárodní matematické olympiádě ve Velké Británii. Hodně štěstí!

Gymnázium dr. A. Hrdličky Humpolec

Komenského 147, 396 01 Humpolec

+420 731 625 221
+420 565 502 211
Přehled všech kontaktů
Kraj Vysočina

Naše škola si klade za cíl připravit své absolventy pro vysokoškolské studium a vytvořit základy pro jejich celoživotní vzdělávání. Usilujeme o propojení individuálních potřeb každého žáka s budováním školní komunity.

Vzdělávání na naší škole se opírá o tyto pilíře:

  • Kritické myšlení a vyhodnocování informací
  • Matematická a čtenářská gramotnost
  • Komunikace ve dvou světových jazycích
  • Informatické myšlení a užití digitálních technologií
  • Oborová specializace jako příprava na studium VŠ

Přípravné centrum pro jazykové zkoušky

Certifikovaný program pro zkoušky ICDL