V podzimní Vídni

27. září 2018 se vydaly již tradičně třídy 2.A a 6.0 za krásami této metropole na Dunaji. Bývalé císařské město a evropské centrum hudby jsme zvolili jako cíl exkurze v krátké době už potřetí z několika důvodů: Vídeň, město valčíků, patří k nejkrásnějším na světě, ať už díky své poloze na Dunaji, téměř na úpatí Alp, či díky zachovalým monumentálním historickým památkám z dob, kdy Vídeň byla centrem mocné habsburské monarchie. Dalším důvodem byla i skutečnost, že více než 400 let byla tato krasavice na Dunaji i naším hlavním městem, a tudíž se zde rozhodovalo i o našich dějinách. V neposlední řadě naši návštěvu podpořilo i vítězství Vídně v celosvětové soutěži o to, ve kterém z 231 měst se nejlépe žije. Vídeň vyhrála tuto soutěž již podeváté a zanechala za sebou taková vyhlášená kanadská, japonská a australská města, jako jsou např. Ottawa, Toronto, Vancouver, Tokio, Osaka, Sydney či Melbourne.

Vídeň nás uvítala slunečným ránem a nádherné počasí nás neopustilo po celý den. Ještě než jsme po Říšském mostě překonali Dunaj, nemohli jsme se vynadívat na výškové budovy v Dunajské čtvrti, kde se nachází i dvě nejvyšší budovy celého Rakouska měřící shodně 250 m - Dunajská věž z r. 1964 a o 50 let mladší DC Tower, ale jako na dlani jsme měli i známé Centrum OSN, která si Vídeň zvolila za své třetí sídelní město (vedle Ženevy a New Yorku) v roce 1979.

Dopoledním cílem naší exkurze byla nejnavštěvovanější památka Rakouska, nádherný zámek Schönbrunn, nazývaný také „rakouské Versailles“. Ze skvostných interiérů této letní rezidenci Habsburků jsme si prohlédli především soukromé pokoje i reprezentační prostory císaře Františka Josefa I. a jeho manželky Alžběty, ovšem zavítali jsme též do parku, jenž patří k nejkrásnějším v Evropě.

Odpoledne jsme vystoupili z autobusu v centru Vídně, abychom se mohli obdivovat takovým pamětihodnostem, jako je Dóm sv. Štěpána, na jehož Jižní věž mnozí vystoupili, Přírodovědné a Uměleckohistorické muzeum, Radnice, Parlament či areál Hofburgu. Tento císařský hrad sloužil jako zimní rezidence Habsburků, byl budován v různých architektonických stylech více než 700 let a stal se tak nejrozsáhlejším hradem v celé Evropě. O jeho prostornosti svědčí několik údajů – nachází se zde 18 traktů, 19 nádvoří a 2500 místností. Součástí Hofburgu je i vyhlášená „Španělská jezdecká škola“, dále Rakouská národní knihovna, Leopoldův trakt, kde úřaduje rakouský prezident, či Císařská klenotnice, do níž jsme zavítali a ze všech cenných kousků si nezapomněli prohlédnout rakouskou císařskou korunu a korunu Svaté říše římské.

Mnohé studenty nejvíce zaujaly sbírky Přírodovědného muzea, které založil manžel Marie Terezie František Lotrinský a věnoval mu své soukromé sbírky. Antropologické a prehistorické oddělení, 25 000 lebek, minerály a horniny, meteority, dinosauři, měkkýši, hmyz, savci, snad každý si zde našel oblast, která ho zajímá. Muzeum je nádherné i svou architekturou a pouhý vstup do budovy je uměleckým zážitkem.

Metropoli na Dunaji jsme opouštěli s pocitem, že jsme zde prožili krásný den, který nám přinesl mnoho příjemných zážitků i řadu nových poznatků a zkušeností. Zkrátka nechali jsme se okouzlit zdejší atmosférou, která vyzařuje i z většiny fotografií.

Fotogalerie

Gymnázium dr. A. Hrdličky Humpolec

Komenského 147, 396 01 Humpolec

+420 731 625 221
+420 565 502 211
Přehled všech kontaktů
Kraj Vysočina

Naše škola si klade za cíl připravit své absolventy pro vysokoškolské studium a vytvořit základy pro jejich celoživotní vzdělávání. Usilujeme o propojení individuálních potřeb každého žáka s budováním školní komunity.

Vzdělávání na naší škole se opírá o tyto pilíře:

  • Kritické myšlení a vyhodnocování informací
  • Matematická a čtenářská gramotnost
  • Komunikace ve dvou světových jazycích
  • Informatické myšlení a užití digitálních technologií
  • Oborová specializace jako příprava na studium VŠ

Přípravné centrum pro jazykové zkoušky

Certifikovaný program pro zkoušky ICDL