Zkusme si to sami

pátek, 29 listopad 2013 | Napsal(a)  | Rubrika Projekty | Zobrazeno: 1115×

friedrich ebert stiftung logo

Že na politiku každý nadává, to víme všichni. Že se stále méně mladých účastní voleb, je potvrzeno i statistikou. Co s tím? Nadace Friedricha Eberta se rozhodla přijít v Česku s projektem „Mladí lidé rozhodují“, který by měl podpořit účast mladých na komunální politice. Díky této akci jsme si tedy i my, studenti septimy z humpoleckého gymnázia, mohli vyzkoušet, jaké to je, být městskými zastupiteli.

Ve středu 20. 11. 2013 jsme se proto sešli se třemi lektory včetně kurátora akce Martina Voráče ve studovně naší školy, abychom se připravili na čtvrteční zasedání studentů-zastupitelů. Zopakovali jsme si některé informace o systému rozdělení moci v Česku a také jsme se bavili o tom, co se nám nelíbí v Humpolci, i o tom, co nám obecně vadí v české politice. Naším hostem byl pan Koubek, který nám vyprávěl o dobrovolnických organizacích v našem městě a o tom, jak se do nich můžeme zapojit. Odpoledne jsme se zúčastnili skutečného zasedání, abychom zjistili, jakže se to vlastně na městě jedná.

Čtvrtek jsme strávili celý na humpoleckém zastupitelstvu. Rozdělení do fiktivních politických stran jsme vyřešili rozlosováním a s dopolední přípravou našich interpelací (rozuměj dotazů na město) a návrhů usnesení nám pomáhali skuteční zastupitelé včetně pana starosty Jiřího Kučery. Ten se pak také zúčastnil naší debaty, již řídil, a odpovídal na naše interpelace. A co že nakonec simulované zastupitelstvo odhlasovalo? Studenti by nechali opravit budovu plicní léčebny a rádi by viděli opravený a revitalizovaný park Stromovka.

Většina septimánů si hru na zastupitele užila a rozhodně by doporučila podporu tohoto projektu na gymnáziu i v dalších letech.

 

Karolína Staňková, 7.0 

Naposledy změněno pátek, 29 listopad 2013 20:13