Jak Humpolec prožíval revoluční události roku 1848

čtvrtek, 05 únor 2015 | Napsal(a)  | Rubrika Společenské vědy | Zobrazeno: 1543×

2015 02 05 Jak Humpolec prozival revoluci 1848Tedy se na tom usnesli, že se pošle na výzvědy, jak Praha v tom stojí. Tak se vyvolili dva, pan František Nápravník mladší, zdejší měšťan, a František Krajník, písař při důchodenským úřadě. A když ti jeli na Kolín, tak viděli, že kutnohorská a chrudimská garda také jede ku pomoci po železnici k Praze. 

Však tu se k našim přitovaryšil jeden student od legie pražské a ten, když vyzvěděl od našich, proč jedou, tedy je zvrátil, že oni žádnou jinou pomoc nepotřebujou, jedině aby se jim tam poslala nějaká strava a peníze. Tak František Nápravník se obrátil k domovu a Krajník jel až do Prahy.

(Kamarýtova kronika)

Na dalším setkání školy třetího věku jsme se blíže podívali na revoluční události roku 1848 v Rakousku i v Českých zemích. Díky historickým pramenům (Kamarýtově kronice a Národním novinám) jsme nahlédli i do dění v ulicích Humpolce a v blízkém okolí. Zejména na volbu Karla Havlíčka Borovského humpoleckým poslancem říšského sněmu a na jeho následnou návštěvu v našem městě. Popsali jsme si také dramatické napadení místních měšťanů v Petrkově. Účastníci mohli porovnat a posoudit různorodou intenzitu a vyhrocenost revolučních událostí v rakouské monarchii.

Naposledy změněno čtvrtek, 05 únor 2015 19:50