Ekologická olympiáda

pondělí, 10 listopad 2014 | Napsal(a)  | Rubrika Přírodní vědy | Zobrazeno: 1356×

1 priprava maturita tymA 2 priprava maturita tymB 3 mala maturita tymA 4 mala maturita tymB 5 poznavacka tymA 

6 poznavacka tymB 7 lom tymA 8 lom tymB 9 hromadna lom 10 vyhlaseni

Ve dnech 3. – 5. 11. 2014 se šest studentů naší školy zúčastnilo krajského kola ekologické olympiády v Budišově u Třebíče. Tým A složený ze studentů kvinty (Žaneta Fikarová, Zuzana Vávrová a Jan Staněk) se umístil na 7. místě, tým B složený ze studentů 3. A (Šárka Bartáková, Lucie Šillerová a Pavel Prokůpek) se umístil na 8. místě.

Letošní téma „Třebíčsko jako geopark“ bylo zaměřeno na geologii a vtah neživé přírody a člověka. Během třech soutěžních dní studenti absolvovali řadu praktických a teoretických úkolů a také dvě exkurze.

Během prvního dne studenti řešili několik praktických i teoretických úkolů – sestavovali ze stavebnice tvary krystalů, poznávali horniny použité na náhrobcích místního hřbitova nebo vlastnoručně kovali podkovu.

Druhý den sami poznávali okolí, vyhledávali souvislosti a fotografovali památky, krajinu i geologické prvky. Veškeré získané informace nakonec zužitkovali v plakátu, který měl sloužit pro prezentaci Geoparku Třebíčsko. Večer pak studenty čekala malá „maturita“, při které mohli prokázat své teoretické znalosti v oblasti geologie, těžby a zpracování nerostných surovin. Zároveň obhajovali svůj plakát a tím i úterní celodenní činnost.

Středa se nesla ve znamení exkurzí, taktéž spojených s praktickými úkoly. V syenitovém lomu vytvářeli geologický vzorek (kus horniny o přesně daných rozměrech), v Třebíčském muzeu řešili test s použitím informací uvedených v expozici. Exkurze do Mohelenské hadcové stepi se obešla bez úkolů, ani to jí ale neubralo na zajímavosti.

Slavnostní vyhlášení proběhlo v honosném Kamenném sále Třebíčského zámku. Studenti si kromě diplomů za krásné 7. a 8. místo odnesli ještě publikace o nerostech.

Díky účasti na olympiádě se školní geologické sbírky rozrostly o vzorky syenitu, hadce, durbachitu a ametysty. Doufejme, že i pro studenty byla účast obohacující.

Vyjádření studentů:

Tým A: Byla to jedna z nejoriginálnějších olympiád, ale zároveň jedna z nejtěžších. Myslíme, že jsme odjížděli na tuto akci jako laici a doufáme, že se to zlepšilo. PŘÍŠTĚ ZNOVA!

Tým B: Ekologická olympiáda se nám líbila, dozvěděli jsme se spoustu nových informací a podívali jsme se na zajímavá místa v okolí Třebíčska.

Naposledy změněno úterý, 11 listopad 2014 08:06