Co vidí nejlepší mikroskopy světa?

čtvrtek, 11 září 2014 | Napsal(a)  | Rubrika Přírodní vědy | Zobrazeno: 1777×

mikroskopie hrou logo

Ve středu 10. září jsme se skupinou zájemců navštívili interaktivní výstavu MIKROSKOPIE HROU, která je na krátkou dobu instalována v Praze v kongresovém centru při příležitosti Světového mikroskopického kongresu. Prohlídka trvala téměř 3 hodiny a měli jsme možnost na 8 stanovištích vidět nejlepší a také nejdražší mikroskopy, s nimiž se dnes pracuje ve vědeckých ústavech. Pohled do mikrosvěta, který se nám naskytl, je opravdu nevšedním zážitkem. Můžete sice obdivovat detaily na fotografii v odborné literatuře nebo na internetu, ale vidět preparát „naživo“ a potom výsledek po 1000 nebo až 2000násobném zvětšení je daleko působivější.

U mikroskopu jsme se mohli rozhodnout, zda chceme vidět celou buňku nebo jen jádro – přepnutí tlačítka to zařídí. Sledovali jsme bakterie, které porůstají živné médium, a mohli jsme díky skeneru vidět všechno ve 3D. Byli jsme svědky toho, jak se využívají rakovinné buňky ve výzkumu, a dozvěděli jsme se o nových možnostech léčby rakoviny. Zatímco na jednotlivé struktury buněk se můžeme opravdu podívat, protože přitom využíváme světla, pohled na molekuly a atomy je zprostředkovaný. Obraz vzniká v počítači na základě „osahání“ wolframovým hrotem. Všechny zaznamenané prohlubně a vyvýšeniny se potom vyhodnotí a výsledkem je opět 3D snímek.

Pobavilo nás také to, že firma Hitachi dodává elektronové mikroskopy v takové velikosti, aby mohly být použity i na středních školách a nezabíraly příliš mnoho místa. O místo se bát nemusíme, mikroskop stojí 1,5 milionu. Nejdražší mikroskopy na výstavě byly ještě více než čtyřikrát dražší.

Jedinečná příležitost vidět špičkovou techniku a dozvědět se také o moderních technologiích v mikroskopování se zřejmě dlouho nebude opakovat. My jsme ještě měli štěstí.

Podívejte se na snímky tajemného neviditelného světa na stránkách National Geographic.

Naposledy změněno čtvrtek, 11 září 2014 19:39