Čtvrtá reportáž z expedice do Indie: Cestou domů

pátek, 15 srpen 2014 | Napsal(a)  | Rubrika Projekty | Zobrazeno: 1486×

2014 08 Indie 12 2014 08 Indie 13 2014 08 Indie 14 2014 08 Indie 15 2014 08 Indie 16 2014 08 Indie 17 2014 08 Indie 18

Je pondělí (11.8.), půl čtvrté odpoledne a už míříme přes starou známou dálnici D1 autobusem přímo k domovu. Za námi je 10 dní indického dobrodružství a soudě podle únavy toho bylo tak akorát. :D

Omlouváme se, že jsme o sobě dlouho nedali vědět. Nedostávalo se nám totiž času a energie - konference byla každý den od 7 ráno do 10 večer. A po tom, co jsme se dostali do postele kolem půlnoci, jsme nenacházeli síly pro psaní a následný zápas s WiFi zahlcenou aktivitami ostatních studentů v hotelu. A poslední dva dny jsme strávili na výletě, kde pro změnu nebyla WiFi vůbec. 

Samotná konference byla opravdu zajímavá, poznali jsme spoustu nových lidí, procvičili si angličtinu a dozvěděli se všelicos zajímavého. Organizace fungovala bez problémů a snad jsme reprezentovali se ctí. Dodatečný dvoudenní výlet, který nám ukázal více Indie než předchozí dny v hotelích evropské úrovně, se moc povedl. Průvodci byli zábavní a ostatní výletníci, kteří jeli s námi, taktéž. O památkách se nechci dlouze rozepisovat, raději připojím pár fotek. Nicméně, každý asi ví, jak vypadá Taj Mahal. Dodat můžu pouze to, že při pohledu vlastníma očima je dojem nesrovnatelný. :-) A kromě tohoto skvostu jsme navštívili ještě dvě pevnosti z červeného pískovce a hrobku císaře Akbara. 

A jaký dojem v nás zanechala Indie? Státní společnost zabývající se cestovním ruchem se nazývá Incredible India, tedy neuvěřitelná Indie. Člověk časem pochopí opravdový význam tohoto názvu. Výlet do Indie totiž i v dnešní době stále zavání dobrodružstvím. Ti z nás, kteří dávají přednost poklidné dovolené v pohodlném prostředí, by kromě úchvatných památek jen těžko hledali důvod pro návrat do Indie. Ulice tam jsou hrozné a mnozí Indové se z vás snaží vymámit co nejvíce peněz. Domluva je tam složitá - člověk nemůže počítat s ničím na jistotu, něco vám slíbí, a za chvíli je to úplně jinak. A to, že letiště, nebo jiné důležité budovy, hlídají vojáci s puškami, kupodivu člověku také na jistotě nepřidá. Kromě monumentálních hrobek a pevností jsme tak mohli ocenit spíše jen krásné tradiční indické výrobky, které se navíc dají pořídit za příjemnou cenu (pokud tedy zrovna neuvažujete o stolečku z bílého mramoru vykládaném polodrahokamy). 

Uzavřít snad lze tvrzením, že to pro nás byla zkušenost k nezaplacení a vážíme si toho, že nám byla školou a dalšími sponzory zpřístupněna. Po návratu plánujeme veřejné prezentace, kde vám něco o samotné cestě a také o změnách v životním prostředí zkusíme přiblížit. Nejprve ale zamíříme domů a do postele. Děkujeme všem, kteří si na nás vzpomněli. Ať žije česká kuchyně a krásné, uklizené ulice! 

Filip a Jirka

Fotogalerie | Fotoalbum na facebooku

(Naši studenti Filip Švácha a Martina Váňová se s Mgr. Jiřím Svobodou  účastnili mezinárodní konference projektu GLOBE v Indii)

Naposledy změněno pátek, 15 srpen 2014 22:31