Škola pro každý věk: Cesta do středověkých domácností

úterý, 03 prosinec 2013 | Napsal(a)  | Rubrika Škola pro každý věk | Zobrazeno: 3116×

medieval figureV úterý 26. listopadu proběhla další přednáška z cyklu Škola pro každý věk. Společně jsme se podívali do středověkých domácností, na jejich vybavenost, na jídelníček tehdejších lidí, na jejich každodenní radosti i strasti. Charakterizovali jsme si život na venkově i ve městě. Přiblížili si typy obyvatel vesnic a měst (sedlák, chalupník, zahradník, tulák, farář, měšťan, řemeslník, žebrák aj.).

Chtěli bychom poděkovat všem za účast a příjemnou atmosféru. Těšíme se na další návštěvu.

Jelikož tentokrát nedošlo na ochutnávku středověkých pokrmů jako u předchozí přednášky o francouzské gastronomii, chtěli bychom alespoň zpětně před blížícími se svátky dodat několik zajímavých receptů ze středověkých kuchyní. Více jich naleznete v knize Magdaleny Beranové Jídlo a pití v pravěku a středověku. Rádi dodáváme, že autorka této výborné knihy je absolventkou zdejšího gymnázia.

Vaječná kaše (15. století)

Vezmi dobré víno a med a svař to spolu s kořením. Do toho roztluč vejce, přidej malou lžičku mouky a vař.

Veverky (15.-16. století)

Stáhni je, vykuchej, vymej čistě a dej vařit. Když se zčásti uvaří, slej vodu, veverky vymej a dodovař je v hovězí polévce. Podávej je ve žluté nebo v černé omáčce. Žlutá omáčka: Upeč játra, usuš krajíček nebo dva bílého chleba, roztluč v moždíři, přidej hovězí polévku a přeceď. Přidej veverky, okořeň pepřem, zázvorem a muškátovým květem, nezapomeň přisolit. Nahoru můžeš usmažit jablka jako na jinou zvěřinu.

Černá omáčka: Vezmi třešně nebo vařené švestky, usuš krajíčky žitného chleba, smíchej vodu s octem a dej do ní vařit chléb a ovoce. Potom proceď, propasíruj, vlož veverky a nech je ještě povařit. Okořeň pepřem, hřebíčky, zázvorem a trochou šafránu, nahoru dej smažená jablka.

Omáčka s povidly a vínem: Rozetři rozinky, povidla a játříčka, rozpusť sladkým vínem, proceď, okořeň a omasti. Vlož veverky a nech povařit.

Štika s česnekem (15.-16. století) Usmaž štiku na oleji. Roztluč mandle a potom je utři a rozpusť vlažnou vodou, aby byly jako mandlová polévka. Nech povařit. Česnek utři, zalej ho tou polévkou nebo (mandlovým) mlékem. Tím polej smaženou štiku.

Naposledy změněno úterý, 03 prosinec 2013 15:02