Beseda s pamětníkem na našem gymnáziu

pátek, 15 listopad 2013 | Napsal(a)  | Rubrika Společenské vědy | Zobrazeno: 1454×

Pribehy bezpravi 1  Pribehy bezpravi 2

7. listopadu 2013 se na naší škole uskutečnila v rámci projektu „Příběhy bezpráví“ beseda s panem PhDr. Andrejem Gjuričem, který nás seznámil s osudy své rodiny během dvou totalitních režimů v Československu.

Popsal velmi zajímavou historii své rodiny v pozadí velkých událostí dějin našeho státu, do kterých příslušníci této rodiny aktivně zasahovali, především díky svým pevným morálním postojům a odbojové aktivitě proti fašistickému i komunistickému režimu (Alexandr Gjurič, Vladimír Vacek, Marie Vacková). Studentům tak zprostředkoval pozadí příběhů odbojové skupiny tzv. tří králů (Mašín, Balabán, Morávek), vytvoření tzv. balkánského tunelu, ale i utlačování studentů a komunistickému režimu nepohodlných lidí po únoru 1948. Nejcennější byl jistě jeho pohled coby dítěte a mladíka na události, které prakticky zničily jeho společensky významnou rodinu.

Na závěr přednášky připomněl důležitost „paměti národa“ a položil otázku, zda boj jeho rodiny proti totalitním režimům měl smysl. Jako bývalý poslanec prosazoval odškodnění a uznání těchto lidí, kteří přes osobní ztráty bojovali za svobodný stát bez útlaku, nesetkal se ale s úspěchem. Apeloval tedy i na naše studenty, aby nezapomínali na významné osobnosti a události státu, regionu, ale i našeho města a své rodiny.

Za příjemnou a zajímavou přednášku panu Gjuričovi děkujeme!

Také děkujeme slečně Slavíkové z Pelhřimovského deníku za poskytnutí fotografií z besedy. 

Naposledy změněno sobota, 16 listopad 2013 23:43