Expedice Norsko 2013

čtvrtek, 14 listopad 2013 | Napsal(a)  | Rubrika Přírodní vědy | Zobrazeno: 1560×

compassLetošní školní rok začal pro skupinu studentů z našeho gymnázia opravdu netradičně. V pondělí 2. září se procházeli za slunného počasí národním parkem Rondane v Norsku. Byli totiž účastníky expedice Norsko 2013.

Na naší škole se stalo zvykem vyjíždět na přelomu srpna a září do zahraničí. Obejdeme-li se bez komfortního ubytování, dostaneme se většinou do nádherných končin mimo civilizaci a přírodu si můžeme vychutnat plnými doušky. Po předchozí výpravě do Pyrenejí jsme tentokrát zvolili směr SEVER a neudělali jsme chybu. Ba co víc, měli jsme vlastně obrovské štěstí. Ze 13 dnů, které jsme na cestě strávili, jich bylo 12 slunečných. Ačkoliv jsme jeli do Norska už počtvrté, zážitky, které jsme si přivezli domů, znovu překonaly naše očekávání.

Jako vždy jsme na expedici přizvali kamarády z Bystřice nad Pernštejnem a připojilo se i 6 studentů z gymnázia v Havlíčkově Brodě. Z humpoleckých škol přijala naši nabídku ZŠ Hradská a vypravila menší skupinku odvážlivců. Přeci jenom vydat se na konci léta na 62. rovnoběžku severní šířky jen se stanem chce už trochu odvahy. Ale ta se nám všem měla vrchovatou měrou vrátit.

Své dojmy popsala v následujícím článku Veronika Hypšová ze septimy. 

Za organizátory

Zita Vodová

Norsko 2013 010 Norsko 2013 022 Norsko 2013 047 Norsko 2013 049 

Podívejte se na fotografie v galerii či ve fotoalbu na facebooku.

 

Norské dobrodružství českýma očima

Každý určitě zná z hodin českého jazyka přirovnání typu: má vlasy jako vodopád, tajemný jako jezero a podobně. Jestli je tohle vše opravdu pravda, se rozhodla prozkoumat skupinka asi čtyřiceti studentů z gymnázia v Humpolci, humpolecké ZŠ Hradské, gymnázia v Havlíčkově Brodě a ZŠ Nádražní z Bystřice nad Perštejnem.

Naše veliké dobrodružství začíná v neděli 25. 8. 2013. Všichni se nadšeně scházejí u autobusu a nevědí, co je vlastně všechno čeká. Ale není čeho se bát. Se vším nám ochotně pomáhá spolehlivá průvodkyně Eliška, vtipný kuchař Tonda a výborní řidiči Zdeněk a Lukáš. Cílem naší cesty je prozkoumat jižní Norsko, ve kterém se nachází různá pohoří, národní parky, spousta hlubokých fjordů a také vysoké vodopády. Dalším, po čem hodláme pátrat, je teplota vzduchu a vody, které se později využijí v projektu GLOBE.

Myslím, že se mnou budou všichni účastníci souhlasit, když řeknu, že každý den byl opravdu jedinečný. Komu se jen tak poštěstí vidět obrovské pižmoně v národním parku Dovrefjell a potěžkat si lebky jejich drahých kamarádů? Dobrodružná byla také cesta na vrchol hory Nesaksla, kde přišlo vhod heslo: „co krok, to vrstevnice“, neboť cesta byla opravdu hodně strmá a někteří se dokonce ztratili. Nemohli jsme si nechat ujít ani plavbu po asi nejznámějším norském fjordu jménem Geiranger, do kterého se snáší slavný vodopád Sedm sester. Na řadu přišla také veliká koulovačka, neboť v pohoří Breheim, kde bylo pod bodem mrazu, o sníh opravdu nouze nebyla. V neposlední řadě byla k vidění i spousta jezer, dokonce se nám poštěstilo současně vidět jezera Bessvatnet a Gjende, jejichž vzájemné převýšení činí asi dvě stě metrů. Mezi největší zážitky vůbec patřil výšlap k největšímu evropskému ledovci Jostedalsbreen, který se stal díky nám asi nejfotografovanějším místem celého dne.

Nechyběla ani prohlídka několika zajímavých měst. První norskou civilizací, kterou jsme navštívili, bylo olympijské město Lillehammer, ve kterém se v roce 1994 konaly zimní olympijské hry. Dalším cílem bylo horské městečko Lom, jež se pyšní slavným sloupovým kostelem z 12. století. Samozřejmě jsme nemohli zapomenout na hlavní město Oslo, ve kterém měli někteří jedinci možnost spatřit královskou rodinu.

Z naší velké výpravy jsme se vrátili v sobotu 7. 9. 2013 šťastní, že jsme zvládli překonat vysoké hory, větrné počasí i ledové noci, které jsme trávili poctivě zabalení ve spacácích v našich milovaných stanech.  I když byly některé dny opravdu náročné, všichni jsme byli z výletu nadšení a rozhodně bychom neváhali si celou výpravu znovu zopakovat.

Veronika Hypšová, septima

Naposledy změněno středa, 20 listopad 2013 19:58