Karel Havlíček Borovský a Kamarýtova kronika

úterý, 22 říjen 2013 | Napsal(a)  | Rubrika Společenské vědy | Zobrazeno: 1848×

K H BorovskyV sobotu 19. října podnikla skupina zájemců o archivářské řemeslo exkurzi do Havlíčkova muzea. Tady jsme se blíže seznámili s osobností Karla Havlíčka Borovského, která vystupuje jako jedna z nejvýznamnějších postav regionální politiky i v Kamarýtově kronice, kterou zpracováváme pro ediční podobu a snadnou přístupnost badatelům i zájemcům o historii.

 

Jak upozorňuje i místní pamětní deska, Karel Havlíček Borovský byl zvolen roku 1848 jako ústavodárný poslanec za Humpolec. Tolik se už nemluví o tom, že byl zvolen i v dalších pěti místech Čech, ale vybral si právě Humpolec. Zřejmě kvůli sousedství Německého Brodu, kde od mládí žil a kam se po celý svůj život vracel (ostatně obě města patřila pod stejné okresní hejtmanství). Určitě zde hrálo roli i to, že se ho několikrát humpolečtí měšťané zastali v jeho sporech s monarchistickou vládou a byrokracií. Zajímavým odkazem Borovského k humpolecké historii je i jeho dopis, který poslal místním občanům. Vysvětluje v něm, proč se vzdává politického mandátu a bude se věnovat spíše novinářskému řemeslu, kde může lépe upozorňovat na problémy státu i společnosti.

Jeho články jsou ostatně aktuální i dnes. Pokud se k nim dostanete, posuďte sami. My jsme měli možnost prohlížet si jejich originály i Havlíčkovy dopisy. Projít si jeho dům i s místností, odkud byl deportován do Brixenu.

Děkujeme za svěží přednášku o Karlu Havlíčku Borovském p. Mgr. Michalu Kampovi, stejně jako za prohlídku Havlíčkova muzea.

Děkujeme p. Mgr. Pavlu Holubovi za pomoc při editorské práci.

Kamarytova kronika K H Borovsky Brod

zdroj: http://jihlava.idnes.cz/denik-vojtecha-weidenhoffera-dih-/jihlava-zpravy.aspx?c=A130223_1893302_jihlava-zpravy_mv (22.10.2013)
zdroj: http://www.kojetin-hb.cz/?page_id=156 (22.10.2013)
zdroj: http://www.informuji.cz/akce/v/6811-po-stopach-karla-havlicka-borovskeho-v-muzeu-hb/ (22.10.2013)

Naposledy změněno středa, 23 říjen 2013 17:58