Návštěva 23. podzimního knižního veletrhu v Havlíčkově Brodě

neděle, 20 říjen 2013 | Napsal(a)  | Rubrika Český jazyk | Zobrazeno: 1440×

books

Je tomu již 23 let, kdy byl v Havlíčkově Brodě vyhlášen první ročník knižního veletrhu. A letošní ročník využili studenti septimy a 3.A našeho gymnázia, aby si prohlédli tuto kolosální výstavu a prodejnu knih hezky zblízka. Veletrh probíhal od 18. do 19. října a jeho hlavním mottem bylo heslo ,,Knihy a čísla‘‘ – za účelem vyvrácení pověry o nešťastném dopadu čísla třináct, které s sebou nese letošní rok.

Po téměř hodinové cestě vlakem z Humpolce jsme plni nadšení dorazili do Havlíčkova Brodu, kde nás posléze čekala několikaminutová cesta k obrovskému kulturnímu domu Ostrov, jenž se stal dějištěm veletrhu. A musím přiznat, že ačkoliv jsem přijel s jistými obavami, úvodní sál všechny mé pochybnosti naprosto vymazal. Spodní i horní patro bylo zcela přeplněné návštěvníky, stánky a prodejci. Všichni horečně nakupovali, hledali své oblíbené autory, cinkali kovovými mincemi, zkrátka vše, co patří k takovému trhu.

Pokud by se někdo bál, že tu nenajde svůj oblíbený žánr, že ho snad pořadatelé veletrhu o něco ochudí, bál se naprosto zbytečně. Žánrová pestrost zde vyloženě bila do očí, všechny možné cestopisy, kuchařky, detektivky, romány, historické encyklopedie, fantasy a sci-fi literatura - a kdo ví, jak dlouho bych ještě mohl pokračovat. Bez nadsázky lze říci, že cokoli jste tu hledali, to jste tu našli.

A k takové akci nesmí chybět ani známé osobnosti naší literární tvorby. Mezi nejvýznamnější návštěvníky bych zařadil Michala Viewegha, Ludvíka Vaculíka, Zdeňka Svěráka, básníka Jiřího Žáčka či exprezidenta Václava Klause, kteří přijeli besedovat o svých nových knižních výtvorech a samozřejmě je také zájemcům podepsat. Pro ty z vás, kteří si nejsou úplně jisti, zda taková akce stojí za návštěvu, mám jasnou zprávu: Neváhejte, a s klidem vyražte na příští ročník. Nebudete litovat.

Jiří Dalík, septima

Naposledy změněno neděle, 20 říjen 2013 10:48