Exkurze do Státního okresního archivu v Pelhřimově

pátek, 08 únor 2013 | Napsal(a)  | Rubrika Společenské vědy | Zobrazeno: 2095×

exkurze archiv1 02 2013exkurze archiv2 02 2013Studenti, kteří se účastní edičního projektu Kamarýtovy kroniky, měli možnost ve čtvrtek 7.2. 2013 navštívit okresní archiv a podívat se pod dohledem Mgr. Pavla Holuba i do „zákulisních“ prostor archivu.

Po několika dílčích setkáních s archivářem Mgr. Pavlem Holubem, který vede projekt edice Kamarýtovy kroniky, se naši studenti dostali i přímo do Státního okresního archivu v Pelhřimově a měli možnost reálně si kroniku prolistovat a prozkoumat. Doposud se pracovalo pouze s digitalizovaným materiálem.

Byli jsme seznámeni s badatelnou a s možnostmi archivu pro zkoumání pramenů. Také jsme si prošli místa, kde se archivní fondy připravují, ošetřují a ukládají. Druhou část dopoledne jsme pak strávili nad dalším zpracováváním připravované edice (viz foto).

Díky panu Mgr. Holubovi studenti pronikají nejen do ediční práce historického pramene, ale jsou seznamováni i s různými tématy archivnictví a s postupy, které se jim boudou hodit při odborném zpracovávání textů a při studiu.

Témata se odvíjí od práce na edici. Prošli jsme si tak postupně úvodem, pravidly ediční práce, seznámením se s digitalizovanými materiály dostupnými z internetu, seznámením se s lokální literaturou a vyhledávacími systémy knihoven, seznámením se s tvorbou rodokmenu a nyní i s prací v archivech.    

Přejeme všem zúčastněným studentům, Janě Dvořákové, Jiřímu Maděrovi, Kristýně Prokůpkové, Kateřině Šarfové, Monice Hánové, Jiřímu Dalíkovi, Martině Kasalové, aby jejich práce pokračovala bez komplikací. Budeme se těšit na výslednou edici!

Panu Mgr. Holubovi děkujeme jménem školy za odborné vedení a pomoc.    

Mgr. Zdeněk Škrabánek

Naposledy změněno neděle, 17 únor 2013 16:07