Výměnný pobyt ve Francii

pátek, 28 říjen 2011 |   | Rubrika Exkurze | Zobrazeno: 1990×

Ve dnech 12. 10. – 19. 10. jsme se se školou zúčastnili výměnného pobytu ve Francii, a to v oblasti Alsaska, a odvezli jsme si odtud spoustu zajímavých zážitků.

Ve čtvrtek dopoledne jsme dorazili ke škole, kde jsme byli zařazeni k našim korespondentům a ihned poté jsme se s nimi vydali na jednu vyučovací hodinu. Po skončení vyučování jsme měli sraz s naší českou skupinou a vydali jsme se na prohlídku města Bouxwiller. Viděli jsme zde spoustu krásných a zajímavých míst, například hřbitov, kostel a muzeum. V pátek jsme se jeli podívat do Ecomusée d’Alsace. Je to nově rekonstruovaná historická vesnice, kde jsme si mohli prohlédnout jak zařízení budov, tak i způsob stavění. Další den, tedy v sobotu, jsme vyrazili na projížďku loďkou po kanále a odpoledne nás měli na starosti korespondenti, kteří si pro nás vymysleli zábavný program. Neděle byla pro hodně lidí velmi náročným dnem, protože jsme ho měli strávit každý sám ve své rodině. Francouzští korespondenti pro nás měli připravený bohatý program. Někdo zůstal doma, jiný navštěvoval příbuzné francouzských rodin, ale většina se sešla na Palačinkové párty, která byla doma u jednoho z Francouzů. V pondělí byla v plánu návštěva Štrasburku. Viděli jsme zde gotickou katedrálu, starobylou městskou část Petite France a další památky. Každý se ale nejvíce těšil na dvouhodinový rozchod. Když se všichni vrátili na smluvené místo s plnýma rukama suvenýrů, mohli jsme se vrátit zpět do Bouxwilleru ke svým korespondentům. Poslední den výměnného pobytu jsme navštívili pevnost v Bitche a Maginotovu linii, kde jsme absolvovali projížďku vláčkem. Výklad byl sice ve francouzštině, ale paní profesorka se nám snažila vše důkladně překládat. Viděli jsme zde zbraně, „bunkry“ a obranné technologie, které se v těchto místech používaly. Po projížďce vláčkem jsme se přesunuli do jiné části linie – do kasáren.

Paní průvodkyně nám ukázala každodenní práci vojáků a vysvětlila nám, v jakých podmínkách zde byli nuceni žít. Po prohlídce jsme se naposledy vrátili do rodin, kde jsme si museli sbalit své věci a se všemi se rozloučit. Program ale nebyl zcela u konce. Francouzi si pro nás připravili rozlučkový večírek, kde byla spousta jídla i pití a kde jsme měli poslední možnost si spolu popovídat a zasmát se. Když se všichni rozloučili, mohli jsme opustit město a zamířit směrem k domovu. Paní profesorka, ale i my žáci jsme hodnotili výlet jako velmi zdařilý a zajímavý.

Anna Vacková a Tereza Zavadilová, kvinta